Other Competition Results

2017:

CHALLENGE – 19/3/17

HETHERSETT 77 HORSPATH 83

D.Chambers 17+2 O.Buxton 14+1 H.Hamill 11+1 O.Wells 11 L.Cossey 10+1 D.Butler 10 G.Morgan 4

 

CHALLENGE – 6/8/17

HORSPATH 81 HETHERSETT 79

D.Chambers 18+3 O.Wells 17+1 L.Webster 16 L.Smith 15+1 W.Hutt (guest) 8+1 K.Adams 5

 

EUROVETS SERIES

R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 TOTAL POS
OVER 50’S  6/5

Nothumbria

 20/5

Stoke

10/6

Coventry

1/7

E. London

22/7

Newport

2/9

Glasgow

30/9

Hellingly

14/10

Leicester

Glyn Morgan 22 16 13 16 18 18 21 12 136 5

 

OPEN CHAMPIONSHIP

Semi-Final I at Birmingham – 26/8/17    H.Hamill 8 (13th)

Semi-Final II at East Park – 27/8/17       H.Hamill 8 (13th)

Total

Non-Qualifier – H.Hamill 16

 

OVER-50 CHAMPIONSHIP

Final at East Park – 27/8/17      G.Morgan 11 (10th)

 

UNDER-16 CHAMPIONSHIP

Pre-Qualifiers at Wednesfield – 28/8/17

Non-Qualifier – O.Wells (2nd reserve)

 

YOUTH & JUNIOR LEAGUE GRAND PRIX SERIES

Regional Rounds

POS SURNAME FORENAME CAT R1 R2 R3 R4 TOTAL
2 Wells Owen U18 9 12 16 25 62
11 Delaiche Paul U14 9 9

National Rounds

POS SURNAME FORENAME CAT R1 R2 R3 R4 TOTAL
16 Wells Owen U18 0 0 12 1 13

 

 

SOUTH-EAST & EASTERN GRAND PRIX SERIES

R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8
8/4  Kesgrave 22/4  Ipswich 13/5  Norwich 3/6  Hellingly 29/7  E London 18/8  Somersham 23/9  Hethersett 7/10  Blakenham GP Pts
POS Under-18  Total
3 Owen Wells 9* 12 16 25 20 25 18 16 132
Veterans  
2 Glyn Morgan 18 20 20 20 20 25 16 139
Under-14  
10 Paul Delaiche 9 13 22
Senior  
1 Harley Hamill 18 20 25 63
8 Danny Machin 16 13 29
9 Leigh Cossey 25 25
19 Olly Buxton 16 16

 

EAST ANGLIAN INDIVIDUAL CHAMPIONSHIP FINALS at Hethersett May 20

SENIOR

O.Buxton 13 (3rd), D.Chambers 13 (5th) O.Wells 9 (6th)

UNDER-19

O.Wells 5 (4th)

UNDER-16

O.Wells 9 (5th) P.Delaiche 4 (7th)

 

NORFOLK INDIVIDUAL CHAMPIONSHIP FINALS at Eaton Park Jun.17

Senior

L.Cossey 14 (2nd) O.Wells 13 (3rd) G,Morgan 6 (6th)

Under-19

O.Wells 16 (1st) D.Longlnads 9 (4th) K.Adams 8 (5th) P.Delaiche 7 (6th)

Under-16

O.Wells 16 (1st) D.Longlands 12 (3rd) P.Delaiche 10 (4th) G.Larter 8 (5th)

Under-13

G.Awbery 18 (2nd) G.Larter 17 (3rd)

Under-10

G.Larter 20 (1st)

Women

K.Adams 14 (1st)

Veterans

G.Morgan 9 (3rd)

 

GO-RIDE AND SENIOR SERIES

CATEGORY SURNAME 1ST NAME R1 R2 R3 R4 R5 R6 TOTAL  POS
17/5 Hethersett 7/6 Eaton 28/6 Harford 19/7 Eaton 16/8 Hethersett 30/8 Harford
U10 Larter George 25 25 25 25 100 1
Kell Shaun 25 25 8
Smith Shayne 20 20 9
 U13 Awbery Giles 20 20 6
U16 Wells Owen 25 25 25 25 25 25 125 1
Delaiche Paul 18 20 20 58 2
Larter Ayrin 20 20 3
Senior Wells Owen 18 16 18 18 20 16 90 2
Cossey Leigh 20 25 20 18 83 3
Hamill Harley 25 18 25 68 4
Morgan Glyn 14 13 27 8
Adams Katie 9 16 25 10
Machin Danny 20 20 11=
Webster Liam 20 20 11=
Buxton Olly 16 16 13
Butler Daniel 7 7 15